вторник 17 октомври 2023 - 18:06:22
Областният управител Валентина Кайтазова и главният секретар на Областна администрация Пазарджик Светлан Карталов обсъдиха с всички заинтересовани страни анализа на потребностите от социални услуги в област Пазарджик и предложението за Национална карта на социалните услуги, подготвени от Агенцията за социално подпомагане (АСП). В срещата участваха ръководителите на РДСП Пазарджик, РЗИ Пазарджик и представители на 12-те общини в областта.
Област Пазарджик има една от най-добре развитите мрежи в страната, с достъпни и качествени социални услуги. В цялата област функционират общо 85 Социални услуги - държавно делегирана дейност, каза областният управител Валентина Кайтазова и допълни, че реформата в областта на социалните услуги цели подобряването на качеството на живот и създаването на условия за социално включване в обществото на всички лица с необходимост от подкрепа.
След задълбочен анализ на предлаганите социални услуги и нуждата на жителите на областта, направен от общинските администрации на 12-те общини през 2022 г.-2023 г., е констатиран недостиг на 904 места за пълнолетни в резидентните услуги – тези, които осигуряват дом, подслон и денонощна грижа, включително медицинска, каза по време на срещата директорът на РДСП Пазарджик Цветелина Арапова. Според изготвените от Агенцията за социално подпомагане Национален анализ и предложението за Национална карта на социалните услуги, жителите на област Пазарджик имат потребност от общо 1 726 места в резидентни услуги, при налични 822 в момента. От тях 217 за деца със и без увреждания и младежи до 25 години. Този брой на потребителите и социалните услуги ще се запази и в новата Национална карта. Най-осезателен е недостигът при социалните услуги за възрастни, допълни г-жа Арапова.
В момента, в област Пазарджик от Картата на социалните услуги липсват резидентни социални услуги за пълнолетни лица със сетивни увреждания, интегрирани здравно-социални услуги за: деца нуждаещи се от постоянна медицинска грижа, за пълнолетни лица, нуждаещи се от постоянна медицинска грижа, за възрастни хора в невъзможност за самообслужване, резидентна услуга за осигуряване на подслон за лица в кризисна ситуация и за осигуряване на подслон за пълнолетни лица, пострадали от домашно насилие и лица жертви на трафик.
За задоволяване на потребностите в Резидентна грижа за пълнолетни лица с психични разстройства са необходими общо 13 центъра в област Пазарджик. В момента такава грижа се предлага само във два (Батак и Пазарджик) с общо 30 потребители. Необходимо е да се ракрият още 11 със 185 места.
За Резидентна грижа за пълнолетни лица с физически увреждания има отчетена потребност за 363 места, при налични в момента само 26 (Велинград, Пазарджик и Ракитово), без в това число да е включен Дома в с. Щърково, община Лесичово. Необходимо е да се разкрият 14 нови услуги.
Резидентна грижа за пълнолетни лица с деменция следва да се предоставя в поне 5 услуги в областта, за да се задоволят потребностите на нуждещите се над 70 потребители. За сега функционират само два центъра с общо 25 места (Пазарджик и с. Дъбравите, община Белово).
От Резидентна грижа за лица в надтрудоспособна възраст без увреждания имат нужда 363 лица. Необходимо е да се разкрият 4 центъра за 90 възрастнни.
В област Пазарджик функционират три дома за стари хора-(ДСХ), в общините Пазарджик и Велинград, с общ капацитет от 258 места и три дома за възрастни хора с увреждания (ДВХУ) общините Батак, Септември и Лесичово. Общият капацитет на ДВХУ е 130.
Общественото обсъждане на предложението за Национална карта на социалните услуги и Анализа към него в област Пазарджик започна на 11.10.2023 г. и са достъпни на страниците на общините и на областна администрация за предложения. Обсъждането ще приключи на 9.11.2023 г., като в този срок всички общини трябва да проведат срещи и публични дискусии със заинтересованите страни, след което да представят мотивирано становище по предложенията.
Организирани са и две обсъждания между общините по предложение от областния управител, на 17.10.2023 г. и на 08.11.2023 г., за да се изработи съвместно становище за социалните услуги, които ще се предлагат на областно ниво.