05062025.jpg
В РАИС днес посрещнаха заместник министър-председателя Томислав Дончев и министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Те са тук за участие в дискусия с членове на Българската браншова камара по машиностроене. Официални гости са и зам.-министърът на труда и социалната политика Гергана Алексова-Великова, народният представител Петя Цанкова, областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова и кметът на Община Пазарджик Петър Куленски.
Домакин на събитието е управителят на фирма "РАИС" инж. Ниша Бъздигян.
Дискусията, посветена на нормативната уредба на работодателските права и задължения откри Виолин Ненов председател на Камарата. Той посочи, че машиностроенето има важен дял в икономиката, дава 10% от продукцията, има и значителен дял в износа- особено за Германия.
Той акцентира на някои проблеми в сектора като цената на електроенергията, поскъпването на материалите. „Проблем е и големият дисбаланс във възнагражденията в страната. Средната РЗ при нас е около 2 100 лева, докато средната РЗ в бюджетните сфери надминава 7 000 лева. Такова съотношение не е нормално“, каза Ненов.
Томислав Дончев, заместник министър-председател на Република България и министър на иновациите и растежа каза, че от финансирането по различните програми – около 5 млрд. лева са на разположение на българския бизнес, чрез различи инструменти.
Особено важна тема и мой личен приоритет е през следващите години България да инвестира в модернизиране на военната индустрия. А това трябва да се случи с участието на българската индустрия“, посочи Дончев.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев каза, че има добро взаимодействие с работодателите. Направени са конкретни стъпки в посока на това специалностите в средните и висшите училища да отговарят на потребностите на пазара на труда.
Мога да настроя системата съгласно потребностите на пазара па труда, но не мога да променя нагласите на студентите. За приоритетните направления даваме допълнително финансиране, основен инструмент е приема. Увеличение има в техническото образование. Съкратил съм около 150 езикови паралелки, големият проблем не е, че парите следват ученика, големият проблем са влошените резултати по математика и природни науки, а също и нежеланието да се учат природни и технически науки“, уточни Вълчев.
По думите му висшето образование е осигурило вече достатъчно учители, но недостиг продължава да има по физика, математика. „Трябва да се променят учебните програми и планове. Важно е работодателите да подкрепят смислените реформи. Натискът за преструктуриране на приема от наша страна е голям, но се сблъсква с нагласите на родителите. Те смятат, че с професионално образование децата им няма на имат достатъчно добри заплати, но нещата се променят“, коментира министърът.
Председателят на Сдружението на предприемачите в Пазарджик Нишан Баздигян посочи, че има дефицит на кадри в машиностроенето. Той подчерта, че заплата в този сектор е около 2500лв, които са необходими в условията на високите цени в страната. Току-що завършилите студенти очакват същото заплащане, без да отчитат факта, че нямат стаж в тази специалност.
Двамата министри оговориха на въпроси поставени от присъстващите представители на бизнеса и машиностроителния бранш. Основните от тях бяха свързани с необходимостта от осигуряване на достатъчно кадри за производствения сектор, а също и подобряване качеството на професионалното образование.


  


Cheta