12112024.jpg
Международни гости и партньори дадоха старта на първата по рода си научно-практична конференция "Зелено образование за устойчиво бъдеще". Събитието се организира от Общинския координационен съвет на Синдиката на българските учители – Пазарджик, Коалиция „Образование за климата“ – Национална група България, Европейската комисия и Община Пазарджик, с подкрепата на РУО – Пазарджик. Участниците в конференцията бяха приветствани от Тремьор Дениго от Генерална дирекция "Образоние, младеж, спорт и култура" на Европейската комисия, зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова, , Янка Такева, предедател на Синдиката на българските учители, областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова, кметът на община Пазарджик Петър Куленски. На финала на първата пленарна сесия беше открита и съпътстващата събитието изложба на тема "Климатичните промени през погледа на фотообектива".
Първият докладчик по темата Тремьор Дениго представи разработването на европейска рамка за компетентностите, заложени в Европейския зелен пакт като катализатор за насърчаване на ученето. GreenComp определя набор от компетентности в областта на устойчивостта, които да бъдат включени в образователните програми, за да се помогнат учащите се да развият знания, умения и нагласи, които насърчават начини на мислене, планиране и действие със съпричастност, отговорност и грижа за нашата планета и за общественото здраве.
В доклада са представени работни определения за устойчивост и учене, насочено към екологична устойчивост, които съставляват основата на рамката за постигане на консенсус и преодоляване на различията между експертите и другите заинтересовани страни. GreenComp се състои от четири взаимосвързани области на компетентност: „въплъщаване на ценностите за устойчивост“, „обхващане на комплексността на устойчивостта“, „визуализиране на устойчиво бъдеще“ и „действия за устойчивост“. Всяка област се състои от три компетентности, които са взаимосвързани и имат еднаква степен на значимост. GreenComp е разработен с цел да бъде препоръчителен референтен документ за системите за обучение, които насърчават устойчивостта като компетентност.
Следващите доклади представиха Коалиция образование за климата, платформата на общността и конкретикте свързани със страната ни. В работата на конференцията се включиха и директорът на Агенцията за регионално икономическо развитие на Стара Загора д-р Румаяна Грозева, която е и посланик на Европейския климатичен пакт в България, както и колежката ѝ Валентина Маринова, директор на ДГ“Осми март“ в гр. Троян. Тя направи презентация на дейността на детското заведение в eTwinnig.Д-р Весела Тодорова, началник на отдел „Образование и култура“ в Община Пазарджик също представи доклад за европейския проект Scientix, който представлява общност за научно-образователни дейности и подкрепя успешно европейското сътрудничество в областта на природо-математическите науки (на английски език STEM, съкратено от Science, Technology, Engineering and Mathematics).
Камелия Савова – учител по биология и химия от Частна професионална езикова гимназия в Челопеч, представи и конкретна реализация на проекта STEM School Label , чиято цел е да насочи европейските училища към увеличаване на интереса и уменията на младите европейци по предмети в областта на STEM и да предостави на училищата необходимите инструменти за ангажиране на техните ученици, учители и други участници в свързани дейности чрез разработване на подходяща стратегия за STEM.
Четири работилници, разположени във фоайето на втория етаж на зала „Маестро Георги Атанасов“ демонстрираха своите проекти – свързани с проучвания на NASA, „ДНК екстракция с подръчни материали“, „Геймификацията в училище – ключ към устойчиво развитие и зелено образование“, „Златното сечение, пентаграмът и изследвания с „Числата на Фибоначи и Каталан“, бяха представинете в рамките на творческите лаборатории проекти.
Във втория ден на конференцията денят стартира с представянето на пленарни доклади от ученици.


  


Dostypno Za Vas