30092024.jpg
В присъствието на зам.-министъра на културата Амелия Гешева, областният управител Валентина Кайтазова, кмета на общината Петър Куленски и много гости, тържествено бе открита обновената зала „Археология“ на Регионален исторически музей – Пазарджик.
Преди да се отворят вратите на залата, директорът на музея Борис Хаджийски направи пълен обзор на развитието на музейната сграда от 2009 г. насам. С особена гордост той подчерта, че една от най-важните му задачи е била да създаде фондохранилище, в което да бъдат прибрани артефактите, които до този момент не са намерили място зад витрините в залите. Проектът за обновяването на зала „Археология“ е написан още през 2021 г. , а миналата година започна изпълнението по проект „Ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията в зала „Археология“ на Регионален исторически музей – Пазарджик“ по Програма РА 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, Резултат 1 „Подобрено управление на културното наследство“, Подрезултат 1.1 „Културно наследство, представяно в ревитализирани, реставрирани и реновирани места“ съгласно Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014–2021 г., съобщи директорът на РИМ – Пазарджик Борис Хаджийски.. Точно на 25 септември 2023 г. залата бе затворена за посещение, за да отвори отново вратите си днес и да предизвика възхищението на посетителите.
Зам.-министъра на културата Амелия Гешева поздрави ръководството и служителите на музея за реализацията на проекта. Тя допълни, че директорът на музея Борис Хаджийски чрез създаденото от него Сдружение на българските музеи е успял да се пребори за увеличение на средствата, които държавата отпуска не само на музеите, но и на читалищата.
По време на откриването с плакет и Благодарствени грамоти бяха отличени археологът Валентина Танева, която дълги години управляваше музея в Септември и зам.-директорът на РИМ – Пазарджик Гергана Михайлова, автор на проектите.
Интерактивна карта запознава посетителите с крепости, селища, могили, некрополи, светилища и църкви, които се намират на територията на област Пазарджик. С методите на добавената реалност експозицията предоставя на своите посетители интересни преживявания – танца на нимфите от Светилището на Трите нимфи, реконструкция на праисторическо жилище, на тракийска колесница и на средновековната крепост Цепина. Персонална аудиогид карта, посредством художествени разкази, разкрива интересни факти за експонирани в залата артефакти.
Специален кът е създаден и за урок по история в музея.
Експозицията може да бъде посетена: в работни дни – от 9,00 до 17,00 ч.; в събота и неделя – от 10,00 до 17,00 ч.


  


Dostypno Za Vas